Galeria Miejska

zapowiedzi archiwum szkoła kontakt
Godziny otwarcia
Galerii Miejskiej Zespołu Szkół Plastycznych
im.Piotra Michałowskiego w Rzeszowie

poniedziałek- 8.00-16.00
wtorek- 10.00-18.00
środa- 10.00-18.00
czwartek- 9.00-17.00
piątek-10.00-18.00
sobota 10.00-18.00
niedziela- nieczynne

Galeria Miejska 5.03-6.04.2019
Sylwester Stabryła
W zwierciadle metaforycznego realizmu

W zwierciadle alegorycznego realizmu

Postać, przedmiot, architektura. Malowane
w stricte realistycznej konwencji, z delikatną nutką formalnego niedopowiedzenia.
Światło i kolor poddane iluzji rzeczywistości.

Sztuka nie jest kwestią tego, co widzisz, ale tego, co sprawiasz, że inni ludzie widzą.
Edgar Degas

Konwencja malarstwa Sylwestra Stabryły wymyka się trendom współcześnie rozumianego modernizmu, nie steruje z falą sztuki nieprzedstawieniowej, twórca poszukuje w pokładach, które sprawiają wrażenie dawno wyczerpanego malarstwa, podszytego zdecydowanym, silnym pragmatyzmem. To surrealistyczne wizje wypowiadające alegoryczną treść, wciągające widza w zawiły labirynt symboli i różnorodnych pokładów interpretacji. Tajemnicze, intrygujące tytuły to wizytówka Sylwestra Stabryły, każdy obraz jest jak rozdział snutej przez twórcę historii, rozgrywającej się w trzech cyklach obrazów prezentowanych w Galerii Miejskiej ZSP w Rzeszowie: Raj utracony, True story, Przed burzą.
Istotą Raju utraconego jest interpersonalizm. Twórca skupia uwagę na postaciach, ujętych w wymownych gestach i pozach, z lekką nutką patosu. Delikatna teatralność podkreśla treściową złożoność scen - przedstawione pary wydają się uosabiać uniwersalne aspekty życia - relacje, marzenia, sukcesy i porażki. Zauważalna jest wanitatywność alegorycznie uchwyconej codzienności. Z postaci przebija realizm, z widocznym cieniem malarskiego niedopowiedzenia, delikatnym uproszczeniem rysów i kształtów. Niedookreślone tło, subtelnie rozmyte, czasem materializujące się samotnym rekwizytem, syntetycznym pejzażem lub niepokojącym wnętrzem, budują enigmatyczny nastrój. True story to opowieść z rzeczywistymi bohaterami. Twórcza reminiscencja napotkanych osobowości i zdarzeń, które pozostawiają ślad w pamięci, wpływają na osobowość, determinują wybory. Tym razem bez malarskich niedopowiedzeń. Naturalistyczne zwierciadło, fizyczna analiza połączona z próbą psychologicznej wiwisekcji, dookreślonej mimiką, pozą, gestem, wzbogacona alegorycznym tytułem z widocznymi literackimi odwołaniami. Postaci dryfują w płaskim tle, kontrastowo uwypuklającym przedstawionych bohaterów. Dychotomia detalu i minimalizmu, przestrzeni i pustki, osobistej więzi i malarskiej szczerości. Przed burzą to opowieść kobiety. Opowieść prawdziwie teatralna. Gesty i pozy wzbogacone dobranymi rekwizytami tworzą kolejną historię - kobiecej tożsamości, opowiadanej umiejętnie dobranymi wizualnymi metaforami, które autor kreuje w oparciu o archetypy i paradygmaty wielokulturowości dzisiejszych społeczeństw. Realistyczne bohaterki, wyraźnie odcięte od nieprzeniknionej bieli tła, sprawiają wrażenie odbicia w tafli zwierciadła, w którym przegląda się widz. Zwierciadła alegorycznego realizmu. Malarstwo Sylwestra Stabryły zaciekawia intelektualną grą i urzeka niecodzienną estetyką formy.
Eklektyzm akademickiego rysunku i swobodnego, subiektywnego koloryzmu, podkreślają wypracowany oryginalny styl. Jednocześnie świeży i przekornie polemizujący z twórczością wielkich światowych mistrzów malarstwa od renesansu po współczesność. Sztuka Sylwestra Stabryły rodzi się z obserwacji - otoczenia, rzeczywistości, osobowości. Obserwacji wzmocnionej wrażliwością, które implikują niecodzienne poetyckie projekcje, zabierając nas w podróż w zmysłowe opowieści.

Niektórzy malarze przekształcają w żółtą plamę, ale są inni, którzy dzięki swojej sztuce i inteligencji przekształcają żółtą plamę w słońce.

P. Picasso


Sebastian Łańcucki


poranny wernisaż z udziałem młodzieży
wieczorne spotkanie z twórcą

GALERIA ABSOLWENTA


Na pierwszym piętrze naszej galerii znajduje się „Galeria Absolwenta” - stała ekspozycja prezentująca prace absolwentów rzeszowskiego plastyka, przekazane na rzecz naszej placówki. Wszystkich absolwentów zainteresowanych zaistnieniem w ramach tej ekspozycji prosimy o przekazywanie swoich dzieł.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsca prosimy by prace nie przekraczały formatu A4.Zapraszamy do odwiedzenia wystawy